Trans

Element doświadczenia hipnozy trwający od 15. do 20. minut, cechujący się występowaniem doznań związanych ze zmianami w zakresie uwagi i reaktywności, oraz występowaniem dysocjacji. Przebieg, stopień intensywności i charakter transu wykazują istotne zróżnicowanie indywidualne. Trans może stanowić przestrzeń korektywnego doświadczenia o charakterze emocjonalnym.

Podczas trwania doświadczenia transowego, pacjent jest bardziej reaktywny w stosunku do niuansów wypowiedzi hipnotyzera/terapeuty (takich jak ton głosu, czy miejsce stawiania pauz). W transie rola osoby hipnotyzującej polega na utrzymywaniu równowagi, pomiędzy aktywnym uczestnictwem w doświadczeniu pacjenta, a stosowaniem sugestii do otwarcia się na nowe treści. Większość pacjentów w trakcie transu raportuje wrażenie wyostrzenia doświadczeń zmysłowych. Szczególnym przypadkiem jest dysocjacja; praca w tym stanie jest przydatna między innymi w przypadku leczenia traum, bądź innych trudnych doświadczeń, a także w ramach strategii rekonstrukcji historii osobistej.

Wzorce transowego doświadczania rzeczywistości, mogą być właściwe jednostce lub jej kulturze czy systemowi rodzinnemu.

źródło:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone