Reaktywność

  1. Reaktywność jako składnik temperamentu określa intensywność reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne. Wysoko reaktywne jednostki są bardziej wrażliwe na bodźce, ale mniej wydolne energetycznie. Charakteryzują się niskim progiem wrażliwości układu nerwowego, dlatego nie muszą być szczególnie aktywne, żeby zapewnić sobie optymalny poziom pobudzenia. Nisko reaktywni natomiast muszą podejmować więcej działań, które charakteryzuje wysoka intensywność.
  2. Według Jana Strelau, wysoka reaktywność emocjonalna, rozumiana będzie jako tendencja do intensywnego reagowania na bodźce wywołujące emocje, wyrażająca się w dużej wrażliwości i niskiej odporności na nie. Niska reaktywność będzie natomiast wiązała się z małą wrażliwością i dużą wytrzymałością.

źródła:
Strelau, J. (1998). Temperament: A psychological perspective. Springer Science & Business Media.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone