Tożsamość Społeczna

Identyfikacje osoby z konkretnymi grupami społecznymi („my”), wobec których osoba odczuwa swoją przynależność. Tożsamość społeczna notorycznie kształtuje się w opozycji do obcych grup społecznych oraz jest odpowiedzialna za konformizm w stosunku do własnej grupy. Jako że tożsamość społeczna włącza całą grupę społeczną w obręb systemu samowiedzy, sposób postrzegania grupy, do której osoba przynależy zaczyna być czynnikiem kształtującym jej samoocenę. Stąd motyw autowaloryzacji  jako przyczyna faworyzowania grupy własnej i deprecjonowania innych grup społecznych

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone