Terapia Ericksonowska

Forma psychoterapii oparta na założeniu, o naturalnej zdolności człowieka do radzenia sobie z własnymi problemami. Terapia Ericksonowska w związku z tym koncentruje się na poszukiwaniu i rozwoju silnych stron pacjenta, jego możliwości i zasobów sił, zamiast na koncentrowaniu się na zaburzeniach i problemach. Terapeuta, pomaga w odkryciu zasobów, a następnie wykorzystaniu ich do wprowadzenia zmiany zgodnej z pragnieniem pacjenta. Terapia Ericksonowska zawiera również szereg technik pomagających pacjentowi w sytuacji, gdy wykazywał on silny opór przed zmianą. Były to techniki takie jak metafory, trans hipnotyczny, przepisywanie symptomów. Erickson posługiwał się zatem paradoksem w komunikacji z pacjentem.

źródło:

Strelau, J. (2000). Psychologia. Podręcznik Akademicki, Tom 3 Jednostka w społeczeństwie i elementy psychologii stosowanej.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone