Technika Huśtawka Emocjonalna

Technika polegająca na wprowadzeniu osoby w negatywny stan emocjonalny za pomocą bodźca lękotwórczego, a następnie nagłe jego wycofanie. Ulga, jaka następuje po wycofaniu bodźca jest stanem szczególnej podatności do ulegania wpływom społecznym i na niej właśnie opiera się technika wpływu społecznego huśtawka emocjonalna.

Przyczyną zjawiska jest demobilizacja umysłowa, jaką powodują pozytywne stany emocjonalne. Efektem tego jest nasilone uleganie słabym argumentom i osłabione uleganie silnym. Technika wpływu społecznego huśtawka emocjonalna była często używana podczas przesłuchań, na przykład w formie „dobry i zły policjant”, gdy jeden z przesłuchujących zastrasza przesłuchiwanego, a drugi następnie proponuje ustępstwa.

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone