Stygmatyzacja

Stygmatyzacja (z gr ‘stigma’, czyli znak) oznacza negatywną, dezaprobującą postawę w społeczeństwie wobec konkretnej grupy o określonych cechach np. wyglądu, zachowania, nawyków, systemu wartości itd.

Tak więc stygmatyzacja będzie zawsze kierowana do grup mniejszościowych, np. osoby z zaburzeniami psychicznymi, społeczność LGBT, czy mniejszości narodowe.

Stygmatyzowanie może obejmować dystansowanie się (unikanie kontaktów), dewaluację (pozbawianie wartości, uważanie daną grupę za „gorszą”) i stereotypizację, a nawet delegitymację (ograniczanie udziału w danych aktywnościach), segregację, aż w końcu eksterminację.

źródło:

Jackowska, E. (2009). Stygmatyzacja i wykluczenie społeczne osób chorujących na schizofrenię–przegląd badań i mechanizmy psychologiczne. Psychiatria Polska, 43(6), 655-670.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone