Stereotypie ruchowe

Stereotypie ruchowe należy rozumieć jako ciągłe, jakby odruchowe i bezsensowne wykonywanie ruchów lub czynności (kołysanie się, wykręcanie dłoni, machanie rękami). Stereotypie mają charakter względnie bezpieczny (np. skręcanie kosmyków włosów, dłubanie w uszach, zębach) lub szkodliwy dla zdrowia (uderzanie głową o twardą ścianę lub podłogę, gryzienie się w rękę). Poddają się kontroli wolicjonalnej, która może być utrudniona przy zaburzeniach psychicznych. Zdarzają się zdrowym psychicznie ludziom (często dzieciom), ale też mogą stanowić element obrazu klinicznego np. schizofrenii lub zaburzeń ze spectrum autyzmu.

źródło:

Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone