Spirala Przemocy

Koncepcja według której zachowania agresywne mają tendencję do utrwalania się i nasilania pod wpływem wcześniejszych aktów przemocy. Badania nad hipotezą katharsis wykazały, że chociaż agresja może powodować obniżenie napięcia fizjologicznego, to jednak ogólny poziom agresji w stosunku do ofiary rośnie.

Badacze wskazują na kilka przyczyn, z powodu których może wynikać spirala przemocy. Jedną z nich jest założenie, że ze względu na spadek napięcia występujący po akcie agresji może on funkcjonować jako nagroda, która z kolei utrwala zachowanie na zasadzie warunkowania sprawczego. Spirala przemocy może także wynikać z mechanizmu nadawania negatywnych cech ofierze w celu uzasadniania swojego zachowania przez agresora. Agresja jest sprzeczna z normami moralnymi w większości kultur, zatem jej stosowanie musi zostać uzasadnione. Może to prowadzić, w przypadku przemocy na wielką skalę do dehumanizacji ofiar i tworzenia ideologii ją uzasadniających.

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone