Sensytyzacja

Zwiększona siła reakcji na bodziec po wcześniejszym kontakcie z innym, bardziej intensywnym bodźcem. Sensytyzacja opisana na przykładzie stymulacji skóry polega na pobudzeniu interneuronu torującego pod wpływem silnego bodźca, który wydziela serotoninę do zakończeń presynaptycznych wielu neuronów czuciowych. Serotonina powoduje zamknięcie kanałów potasowych w błonach tych neuronów, co powoduje wydłużenie potencjału czynnościowego w komórkach presynaptycznych i w efekcie wydzielenie większej ilości neuroprzekaźnika. Powtarzający się bodziec powoduje, że sensytyzacja obejmuje coraz to nowe białka i sam efekt nasila się.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone