Myślenie magiczne

Przekonanie, że myślenie jest jakby tożsame z działaniem, a jednocześnie, że samymi myślami jesteśmy w stanie wpłynąć na przebieg wydarzeń. Przykładowo, samo życzenie komuś śmierć w konsekwencji może spowodować (według osoby charakteryzującej się myśleniem magicznym) faktyczną śmierć tej osoby w niedługim czasie. Myślenie magiczne cechuje się brakiem realistycznego i racjonalnego związku między przyczyną a skutkiem. Jest ono naturalne w przypadku snucia marzeń przez dzieci i może też występować u pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi.

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone