Reminiscencja

Zjawisko wzrostu odtworzenia zapamiętanego materiału, bez konieczności dodatkowego uczenia się go. Reminiscencja to w rzeczywistości trzy efekty empiryczne, możliwe że każdy o różnych mechanizmach poznawczych. Proces uczenia się materiału inicjuje proces konsolidacji śladów pamięciowych. Korzystne rozłożenie w nauki w czasie oraz powtórki wydaje się wpływać na wzrost poziomu odpamiętywania. Reminiscencja dotyczy także szczególnego aspektu pamięci epizodycznej – ludzie w starszym wieku zaczynają mieć lepszą pamięć wydarzeń ze swojej młodości.  Dotyczy to także pamięci semantycznej. Podejrzewa się, że przyczyna tego zjawiska może leżeć w zmianie warunków otoczenia i sposobu korzystania z pamięci u tych osób. Mniejsza ilość wydarzeń przełomowych czy niespodziewanych powoduje, że ludzie starsi więcej wspominają wydarzenia minione, co przekłada się na zdolność do ich lepszego wyciągania z pamięci.

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B., & Wichary, S. (2020). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone