Zaburzenia somatyzacyjne

Zaburzenia somatyzacyjne to grupa zaburzeń psychicznych, charakteryzujących się występowaniem wielu różnorodnych dolegliwości somatycznych (fizycznych), które nie mają wyraźnego podłoża medycznego. Pacjenci z zaburzeniami somatyzacyjnymi często doświadczają wielu symptomów fizycznych – takich jak ból, zaburzenia trawienia, uczucie zmęczenia – które nie są w pełni wyjaśnione przez znane schorzenia medyczne. Często towarzyszą im również problemy emocjonalne i lęk. Ważną cechą tych zaburzeń jest to, że dolegliwości fizyczne nie są celowo symulowane czy wywoływane.

źródła:
Nitsch, K. i in. (2015). Zaburzenia pod postacią somatyczną: problematyczne zjawisko – problematyczna diagnoza. Psychiatria

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone