Psychoza poporodowa

Rozwija się u około 0,1-0,2% kobiet, zwykle podczas 2 tygodni po urodzeniu dziecka. Objawy to obniżone lub podwyższone samopoczucie, zachowanie niedostosowane do sytuacji (nieadekwatny płacz, śmiech, krzyki, ukrywanie się przed innymi osobami), zaburzenia snu i poczucie ogromnego lęku lub niepokoju. Pojawiają się także charakterystyczne dla psychoz urojenia. Przykładowo kobieta może twierdzić, że cały czas jest w ciąży, że to dziecko, które jej dają do rąk, nie jest jej lub że ktoś chce zabrać jej niemowlę. Psychoza poporodowa może także wiązać się z halucynacjami słuchowymi i chęcią popełnienia samobójstwa. U 30% kobiet z tym zaburzeniem obserwuje się ponownie psychozę poporodową przy narodzinach kolejnego dziecka.

Psychiatra jest w stanie zapewnić odpowiednią farmakoterapię z pomocą głównie leków przeciwpsychotycznych. Jest to możliwe nawet w przypadku psychozy, rozwijającej się, kiedy pacjentka jest w ciąży.

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone