Pseudopsychoza

Pozorowane zaburzenie z objawami psychologicznymi jest zaburzeniem pozorowanym, polegające na tym, że różne objawy wywoływane są pod świadomą kontrolą chorego.

Stan zdrowia jest w rzeczywistości zawsze stymulowany, aby wskazać na poważne zaburzenie osobowości, mimo że nie tłumaczy ono poszczególnych objawów.

Do typowych należą pacjenci skarżący się na utratę pamięci, halucynacje, objawy dysocjacji i konwersji i jak często się okazuje, potajemnie przyjmujący różne substancje psychoaktywne, żeby wywołać objawy potwierdzające diagnozę nieograniczonego zaburzenia umysłowego. Pseudopsychoza ma miejsce w zespole Gansera.

źródła:
Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone