Przyczynowość cyrkularna

Przyczynowość cyrkularna w najprostszym wyjaśnieniu oznacza, że jedno wpływa na drugie a drugie wpływa na pierwsze. Przyczynowość cyrkularna lub inaczej ciąg cyrkularny to terminy charakterystyczne dla nurtu psychoterapii systemowej. Stanowią one przeciwieństwo ciągu przyczynowo-skutkowego. Poruszanie się w paradygmacie przyczyn i skutków stawia przed systemem rodzinnym zadanie ustalenia kto pierwszy zaczął, czyli kto jest winien. Nierzadko okazuje się to niemożliwe. Przyczynowość cyrkularna dużo lepiej oddaje charakter zjawisk i sytuacji, jakie mają miejsce w rodzinie.

Przykładem przyczynowości może być para, która przyszła na terapia z powodu coraz częstszych kłótni. Żona mówi, że mąż coraz bardziej od niej odsuwa i zajmuje tylko pracą, kiedy ona stara się z nim pogadać. Mąż natomiast twierdzi, że nie już nie może wytrzymać z ciągłym narzekaniem żony i dlatego więcej pracuje. Żona uważa, że mąż błędnie przedstawia to co się między nimi dzieje, bo przecież ona próbuje cały czas z nim podtrzymywać relację. Mąż też uważa, że się stara, bo przecież mógłby jeszcze więcej pracować i nie być w domu, a tego nie robi mimo jej marudzenia.

źródła:
Chrząstowski, S. (2014). Nie tylko schemat. Praktyka systemowej terapii rodzin. Warszawa: Paradygmat.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone