Próżniactwo Społeczne

Próżniactwo Społeczne to efekt, który polega na mniejszym angażowaniu się w wykonywaną czynność grupową w porównaniu do wykonywania tej samej czynności, lecz indywidualnie. Kiedy człowiek wykonuje czynność w pojedynkę, angażuje się w nią bardziej. W sytuacji pracy w grupie, ludzie zazwyczaj nie starają się tak samo mocno.

Próżniactwo społeczne występuje głównie podczas wykonywania zadań addytywnych. Poprzez zadania addytywne rozumienie takie, w których wynik zależny jest od zaangażowania każdego członka zespołu. Opisywane zjawisko dotyczy zarówno zadań fizycznych, jak i intelektualnych.

źródła:
Karau, S.J., Williams, K.D., (1993). Social loafing: A meta-analytic review and theoritcal integration. Journal of Personality and Social Psychology, 65(4): 681 – 706.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone