Pławienie się w cudzej chwale

Zjawisko polegające na wzroście samooceny, pod działaniem bliskości kogoś, kto odnosi sukcesy, a także na podkreślaniu związku z taką osobą i wielkości osiągnięcia. Przykładowo, matka głośno chwali się przed innymi synem, który odnosi sukcesy jako żołnierz.

Jednak taki sukces musi dotyczyć takiej dziedziny (np. granie w tennisa), która dla osoby pławiącej się w cudzej chwale nie jest ważna, w sensie ona sama nie dąży do zdobywania osiągnięć w tej dziedzinie i nie opiera na tym swojego poczucia własnej wartości. Inaczej osiągnięcia bliskiej osoby budziłyby zazdrość, zawiść i obniżałyby poziom własnej wartości

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone