Triada depresyjna

Triada depresyjna to pojęcie w psychologii, sformułowane przez Aarona Becka. Opisuje trzy kluczowe negatywne wzorce myślenia często obserwowane u osób cierpiących na depresję. Te wzorce opisują:
– negatywne myślenie o sobie – osoba cierpiąca na depresję może mieć bardzo niską samoocenę i postrzegać siebie w negatywnym świetle. Często myśli o sobie jako o nieudaczniku, bezwartościowej osobie lub obwinia się za różne niepowodzenia i problemy.
– Negatywne myślenie o świecie – taka osoba może postrzegać świat jako nieprzyjazny, niesprawiedliwy lub pełen przeszkód, które są nie do przezwyciężenia. Wzmacnia to poczucie bezradności i utrudnia znajdowanie pozytywów w codziennym życiu.
– Negatywne myślenie o przyszłości – osoba z depresją często przeżywa pesymizm co do przyszłości, wierząc, że nic się nie poprawi i że negatywne doświadczenia będą się powtarzać. Taki pogląd może prowadzić do uczucia beznadziejności i braku motywacji do zmiany lub działania.

źródła:
Juroszek, W. (2012). Depresja a Ja odzwierciedlone. Horyzonty Wychowania.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone