Placebo

Najczęściej środek podobny do leku, który jednak jest zupełnie neutralny dla organizmu, podawany, aby wywołać konkretny skutek o charakterze psychofizycznym. Pojęcie to określa także inne procedury, np. zabiegi chirurgiczne, które są przeprowadzane, aby rzekomo zneutralizować przyczyny danej chorobą, bądź zaburzenia. Mechanizm działania placebo jest związany m.in. z oczekiwaniami, sugestią albo redukowaniem poziomu lęku. Placebo wykorzystuje się w badaniach (szczególnie nad efektywnością nowych leków) oraz w terapii.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone