Neurony Lustrzane

To odkryte w korze przedczołowej oraz w korze ciemieniowej dolnej komórki nerwowe, które aktywują się pod wpływem zarówno wykonywania aktów ruchowych, jak i obserwowania ich wykonywanych przez innego człowieka lub zwierzę. Neurony lustrzane wydają się służyć jednak raczej wykrywaniu intencji niż rozpoznawaniu ruchu. Sugeruje się, że są one neuronalną bazą zjawiska empatii oraz procesu społecznego uczenia się. Przemawia za tym połączenie anatomiczne neuronów lustrzanych z układem limbicznym, odpowiedzialnym za przetwarzanie emocjonalne.

źródło:
podyplomie.pl – Podstawowe informacje o morfologii i fizjologii układu nerwowego,

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone