Klasyczna Teoria Decyzji

Opisuje zachowanie idealnego, doskonale racjonalnego decydenta w warunkach wyboru tylko jednej spośród znanych opcji. Klasyczna teoria decyzji mówi, że w takich warunkach decydent będzie kierował się zasadą użyteczności, biorąc pod uwagę opcje, które przyniosą mu korzyść (lub jak najmniejsze straty). Ważna jest również zasada prawdopodobieństwa – odrzuca on możliwości mało realne. 

Klasyczna teoria decyzji jest modelem raczej preskryptywnym niż deskryptywnym – podaje przepis na racjonalną decyzję, nie opisuje zaś zachowań rzeczywistych ludzi w takich sytuacjach. W sytuacjach życia codziennego wartości zysku/straty są najczęściej względne, podobnie jak prawdopodobieństwo jedynie przybliżone lub zupełnie szacunkowe. Klasyczna teoria decyzji została zatem zmodyfikowana przez wprowadzenie oczekiwanej subiektywnej użyteczności wyniku, czyli wartości konkretnej możliwości jako funkcji subiektywnego prawdopodobieństwa i subiektywnej użyteczności skutków. Inną odmianą teorii jest model kompensacyjny, w którym wykorzystywany do oceny jest szereg kryteriów, z których każda ewentualność uzyskuje globalną ocenę.

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B., & Wichary, S. (2020). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone