Nasycenie Konsumenta

Preferencje konsumenta ulegają zmianie w miarę wzrostu poziomu konsumpcji danego dobra. Nasycenie konsumenta powoduje do pewnego momentu przyrost satysfakcji, która następnie po osiągnięciu maksimum zaczyna spadać. Dalszy przyrost dobra będzie powodował obniżenie satysfakcji.

Nasycenie konsumenta zależy od częstości i intensywności konsumpcji. Zjawisko to jest powiązane z poszukiwaniem różnorodności – nawet jeżeli konsument nie jest jeszcze w pełni nasycony danym dobrem to będzie on poszukiwał alternatyw dla podtrzymania różnorodności.

źródła:
Falkowski, A., & Tyszka, T. (2009). Psychologia zachowań konsumenckich. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone