Naduzasadnienie Zachowania

Otrzymanie zewnętrznej nagrody za zachowanie zgodne z własnymi postępowaniami lub upodobaniami. Naduzasadnienie zachowania może w sposób paradoksalny przyczynić się do zmniejszenia pozytywnego nastawienia do nagradzanej czynności. Osoba zaczyna on widzieć własne zachowanie jako spowodowane chęcią otrzymania nagrody, nie zaś chęcią wykonywania czynności samą w sobie.

Naduzasadnienie zachowania uzależnione jest jednak także od charakteru otrzymanego wzmocnienia. Jeżeli przy otrzymywaniu nagrody uwypuklony jest aspekt kontroli, to nagroda motywuje do wysiłku. Jest więc celem sama w sobie, co oznacza, że staje się powodem zmniejszenia zainteresowania czynnością.

Jednak jeżeli podkreślony jest aspekt kompetencji, to nagroda informuje o sprawności, posiadanych umiejętnościach lub jakości wyniku. W tym wypadku jest ona czynnikiem motywującym.

źródła:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone