Mania

Stan podwyższonego nastroju oraz większej aktywności psychoruchowej. Osoba w manii ma zawyżoną samoocenę i cechuje się także nieadekwatnym optymizmem. Jest pełna energii, ma zmniejszoną potrzebę snu (śpi po 4-2 godziny) i fizycznie jest w stanie więcej znieść. Osoby w epizodzie maniakalnym bardzo szybko mówią i mówią też bardzo dużo (mają słowotok). W manii ludzie nie potrafią krytycznie ocenić swojego zachowania, są także drażliwi, jeśli ktoś próbuje ich ograniczyć lub się im przeciwstawić.

Nierzadko ludziom w czasie trwania epizodu maniakalnego zdarza się w zaciągać kredyty i pożyczki na różne (nieprzemyślane) inwestycje. Śmiało też korzystają z używek w postaci alkoholu i narkotyków oraz angażują się w ryzykowne kontakty seksualne. Osoby w manii mają głowę pełną pomysłów i są bardzo radosne, entuzjastyczne i pewne siebie. W manii występują także objawy psychozy, takie jak urojenia zgodne z pozytywnym nastrojem i odpowiadające podwyższonemu poczuciu własnej wartości (np. urojenia wielkościowe).

Aby możliwe było postawienie diagnozy manii, taka zmiana w zachowaniu musi trwać min. tydzień oraz wpływać negatywnie na zwykłe codzienne funkcjonowanie i kontakty z innymi. Epizody manii są elementem obrazu klinicznego zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I.

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Morrison, J. (2006). DSM-5 bez tajemnic. Praktyczny przewodnik dla klinicystów. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Butcher, J. N., Hooley, J. M., Mineka, S. (2017). Psychologia zaburzeń. Sopot: GWP.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone