Leki Trójpierścieniowe

Jedna z kategorii leków antydepresyjnych. Leki trójpierścieniowe blokują wychwyt zwrotny serotoniny i katecholamin przez neurony presynaptyczne. Poza tym, blokują także receptory histaminergiczne, cholinergiczne i niektóre kanały sodowe. Hamowanie histaminy może powodować senność, z kolei zablokowanie acetylocholiny może powodować suchość w ustach i problemy z oddawaniem moczu. Z tego powodu leki trójpierścieniowe mogą być słabo tolerowane przez część pacjentów, konieczne może być także ograniczanie dawek.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone