Lęk przed sukcesem

Odczuwanie silnego lęku (szczególnie przez kobiety) przed osiągnięciem wysokiej pozycji zawodowej, co wiąże się z odrzuceniem przez społeczeństwo z powodu zachowań niezgodnych ze stereotypem płci.

Koncepcja lęku przed sukcesem została zauważona i po raz pierwszy poruszona w środowisku akademickim przez Matinę Horner. Sukces zawodowy według tej koncepcji miał powodować odrzucenie ambitnych zawodowo kobiet przez społeczeństwo i utrudniać im spełnienie potrzeb afiliacji, a więc np. założenia rodziny, a także pełnienie kobiecych stereotypowo ról społecznych, takich jak bycie żoną, czy matką. Jednak dalsze badania udowodniły, że lęk przed sukcesem dotyczy także mężczyzn, kiedy decydują się oni podejmować działania i zawody niezgodne ze stereotypem męskości (np. pielęgniarz).

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Cherry, F., Deaux, K. (1978). Fear of success versus fear of gender-inappropriate behavior. Sex roles, 4(1), 97-101.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone