Konformizm

Zjawisko polegające na podporządkowaniu się jednostki do poglądów, wartości, norm i zasad obowiązujących w danej grupie społecznej. Na skutek rzeczywistego bądź wyobrażonego wpływu innych ludzi z danej grupy następuje zmiana zachowania u jednostki.

Wyróżniamy dwa typy konformizmu:

  • Konformizm normatywny motywowany jest potrzebą bycia akceptowanym przez grupę lub lękiem przed odrzucenie przez nią. Przykładem konformizmu normatywnego jest na przykład moda.
  • Konformizm informacyjny jest motywowany potrzebą podejmowania słusznych decyzji i działań. W sytuacji gdy człowiek nie posiada wystarczająco dużo wiedzy, aby podjąć według siebie, słuszną decyzję, poszukuje informacji w zachowaniu innych ludzi i zaczyna zachowywać się podobnie. Przykładem konformizmu informacyjnego może być sytuacja, w której nie wiemy, jak wydostać się z budynku w którym się znajdujemy. Podążamy więc za ludźmi, licząc, że znają oni drogę do wyjścia.

źródła:
Aronson, E. (2012). Człowiek – istota społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone