Kondensacja

Określenie używane w psychoanalitycznej analizie marzeń sennych. Kondensacja to mechanizm kształtujący treść marzenia sennego, będący przeciwieństwem mechanizmu rozproszenia.

Kondensacja polega na przypisaniu wielu niezależnych znaczeń jednemu obiektowi (słowu, osobie), które wymagają dalszego, indywidualnego rozwinięcia. Dzięki temu treść zagrażająca śniącemu nie jest dana bezpośrednio, a zatem szansa na natychmiastowe odkodowanie jej jest znikoma.

źródła:
Grzesiuk, H. Suszek (2011) Psychoterapia. Szkoły i Metody. Podręcznik akademicki. Warszawa: ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone