Kleptomania

Rzadkie zaburzenie, w którym pacjent nie jest w stanie powstrzymać się od patologicznych, indywidualnych kradzieży. Nie są one dokonywane z przyczyn finansowych (na przykład z biedy czy głodu) i często dotyczą niewielkich, niepotrzebnych pacjentowi przedmiotów. Po akcie kradzieży są one składowane, wyrzucane a nawet oddawane. Pacjent przed samą kradzieżą z reguły odczuwa istotne napięcie, a samej czynności towarzyszy przyjemność i ekscytacja. Zazwyczaj próbuje w niewielkim stopniu zataić fakt kradzieży lub ukryć przedmiot, lecz nie przykłada do tego zbyt dużych starań.

źródła:
Pużyński, S., & Wciórka, J. (2000). ICD-10 Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Kraków: Wydawnictwo Vesalius.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone