Jądra Podstawy

Grupa podkorowych struktur, zlokalizowanych w przodomózgowiu, bocznie względem podwzgórza, w której skład wchodzą: jądro ogoniaste, skorupa oraz gałka blada.

Jądra podstawy mają budowę, która niewiele zmieniła się w toku ewolucji – jest podobna zarówno u ssaków, jak i u płazów. Każda z części jąder podstawy wymienia informację z inną częścią kory mózgowej. Najliczniejsze są połączenia z płatami czołowymi, związanymi z planowaniem sekwencji zachowań, a także z aspektami pamięci czy ekspresją emocji. Jądra podstawy pełnią ponadto takie funkcje jak: przechowywanie informacji sensorycznych i wykorzystywanie ich do sterowania ruchem, uczenie się reguł i łączenie sekwencji ruchów w płynną całość, automatyczną całość czy podejmowanie decyzji o wykonaniu bądź zahamowaniu reakcji.

źródło:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone