Introwersja

Cecha przeciwna ekstrawersji, charakteryzująca się tendencją percepcji i zachowania ruchu „do wewnątrz”, z ukierunkowaniem ich na własne emocje i myśli, przy czym aktywność skierowana na zewnątrz jest ograniczona.

Pojęcie introwersji zostało wprowadzone przez Junga w 1921 jako jedna z części jego typologii osobowości. Introwertyka o usposobieniu flegmatycznym cechują wysoki poziom kontroli, ostrożność, zrównoważenie, skłonność do pojednania, bierność i powaga. Melancholicy mają skłonność do lęku, pesymizmu, refleksyjnej postawy, unikania sytuacji towarzyskich i tendencję do sztywnych reakcji.

Introwersja nie oznacza nieśmiałości; zdarza się, że bywa również mylona z osobowością schizoidalną. Skłonność do poszukiwania szerokich kontaktów społecznych jest znacznie ograniczona: jednostki introwertyczne wybierają możliwość utrzymywania mniejszej ilości, ale głębszych relacji.

źródło:
Pervin, L. A., Majczyna, B., & Cervone, D. (2011). Osobowość: teoria i badania. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone