Afazja

Afazja to zaburzenie językowe, które powstaje w wyniku uszkodzenia określonych obszarów mózgu odpowiedzialnych za język. Najczęściej jest wynikiem udaru mózgu, ale może też być spowodowana urazem głowy, guzem mózgu, infekcją lub innymi schorzeniami neurologicznymi. Afazja prowadzi do trudności w komunikacji językowej, zarówno w mowie, jak i w pisaniu. Osoby z afazją mogą mieć trudności z formułowaniem słów, konstruowaniem zdań lub mogą mówić w sposób, który jest trudny do zrozumienia dla innych. Istnieje wiele typów afazji, takich jak afazja Broki (trudności z produkcją mowy) czy afazja Wernickiego (trudności z rozumieniem mowy), a stopień zaburzenia może się różnić od lekkiego do bardzo ciężkiego.

źródła:
Kądzielawa, D. (2011). Afazja i jej mózgowe mechanizmy. Teksty Drugie.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone