Insulina

Hormon produkowany przez trzustkę. Insulina ma znaczenie w regulacji głodu i poziomu cukru we krwi. Wspomaga wnikanie glukozy do komórek oraz jej magazynowanie pod postacią tłuszczów. Insulina „współpracuje” z glukagonem – ten drugi hormon ma działanie przeciwne do insuliny, stymulując wątrobę do przemiany glikogenu w glukozę i zwiększając stężenie glukozy we krwi. Insulina powoduje także zwiększenie wchłaniania z krwioobiegu do komórek organizmu kilku aminokwasów normalnie konkurujących z tryptofanem, przez co ten ostatni ma większą szanse na przedostanie się do mózgu.

źródła:
Wisniewski, K. (1971). Insulina a proces transportu przez błony komórkowe. Postępy Biochemii, 17(2).

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone