Insomnia

Inaczej bezsenność, nazwa pochodzi z języka łacińskiego i stanowi połączenie dwóch słów: in (nie) oraz somnia (sen).

Prostota tego wyrażenia dobrze oddaje charakter tego zaburzenia. Jest to niewystarczająca ilość snu lub jego zmniejszona jakość. Może wynikać z problemów z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy bez możności ponownego zaśnięcia lub brakiem uczucia regeneracji po przespanej nocy.

Insomnia najczęściej prowadzi do uczucia dyskomfortu i ciągłego zmęczenia, a co z tym idzie pogorszenia nastroju, zmniejszeniem uwagi oraz problemami z koncentracją.

źródła:
Carney, P. R., Berry, R.G., Geyer, J.D., (2005). Insomnia: Causes and treatment. Clinical Sleep Disorders. Philadelphia: Lippincott William and Wilkins.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone