Holizm

W kategoriach struktur dynamicznych taki rodzaj poglądu na strukturę osoby, który zakłada jej całościowy charakter. Polega on na wieloaspektowym sposobie organizacji związanych ze sobą procesów, czynności i konstruktów psychicznych oraz biologicznych.

Według tego poglądu, postrzeganie jednostki czy zjawiska jak i zintegrowanej całości wymaga świadomości tego, że owa całość posiada odmienne właściwości niż potencjalna suma elementów, a jednocześnie część pozostaje istotnym aspektem z punktu widzenia całości.

Podejście holistyczne jest szczególnie charakterystyczne dla psychologii humanistycznej, w której pomaga on w podkreśleniu znaczenia autonomii i sterowności jednostki, a także w kontekstualno-dialektycznej teorii rozwoju człowieka.

źródła:

Trempała, J., Kielar-Turska, M., Niemczyński, A., Czerwińska-Jasiewicz, M., & Wydawnictwo Naukowe, P. W. N. (Eds.). (2021). Psychologia rozwoju człowieka: podręcznik akademicki. Wydawnictwo Naukowe PWN SA.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone