Heurystyka dostępności

Heurystyka wydawania sądów, która polega na tym, że ludzie, wydając jakiś sąd, ocenę, czy rozstrzygnięcie kierują się tym, co mogą sobie łatwo przywołać w pamięci, a więc nierzadko tym, co jest głośne szczególnie w mediach, szeroko omawiane, czy stosunkowo niedawne. Przykładowo, jeśli zapytać kogoś „Czy więcej jest lekarzy płci męskiej, czy żeńskiej?”, to prawdopodobne ta osoba przypomni sobie swoje niedawne wizyty u lekarzy i ich płeć, oraz na tej podstawie spróbuje oszacować właściwą odpowiedź.

Uznaje się, że heurystyka dostępności odpowiada za lęk niektórych ludzi przed lataniem samolotem. Mimo że dużo więcej ludzi ginie codziennie w wypadkach samochodowych, to katastrofy lotnicze są dużo bardziej dramatyczne, a więc też wyraziste i komentowane w radiu, telewizji czy Internecie (np. katastrofa w Smoleńsku).

źródła:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone