Eutanazja

Eutanazja polega na pozbawieniu danej osoby życia na jej własną prośbę lub ze współczucia. Eutanazja jest powodem wielu dylematów w sytuacji cierpienia osób nieuleczalnie chorych. Wraz z rozwojem technologicznym medycyny zwiększa się ilość osób, które są podtrzymywane sztucznie przy życiu poprzez utrzymywanie ich najważniejszych funkcji wegetatywnych, jednak przy braku jakiejkolwiek aktywności. Te osoby wyrażają czasami chęć śmierci. Kolejną, większą grupą osób, sygnalizujących taki problem są osoby przewlekle i nieuczulanie chore, którym bezustannie cierpią. Zwolennicy eutanazji uważają, że należy uszanować wolę takich osób, zapewnić im godną śmierć i ulgę w bólu. Jednak większość krajów zakazuje eutanazji. Jej przeciwnicy sugerują pespektywę rozwoju medycyny, co daję szansę wyleczenia chorób współcześnie nieuleczalnych. Zwracają też uwagę na ryzyko nadużyć związanych z eutanazją.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone