Efekt bycia lepszym niż przeciętnie

Efekt obserwowany w psychologii społecznej przejawiający się tym, że przeciętna osoba uważa siebie za lepszą niż ogół pod niemal każdym aspektem. Przykładowo taka przeciętna osoba może uważać, że jest wyjątkowo dobrą osobą, ma ponadprzeciętne poczucie humoru, jest niepospolicie miła i ogólnie lepiej sobie radzi z wymaganiami dnia codziennego niż większość ludzi.

Efekt bycia lepszym niż przeciętnie jest wyraźniejszy w przypadku cech pozytywnych (jak bycie zabawnym, szczerym) niż negatywnych, raczej moralnych (wspólnotowych, np. życzliwość), niż sprawnościowych (sprawczych, np. wytrwałość), a także w przypadku cech podlegającej kontroli (np. umiejętność prowadzenia auta), niż niezależnych od nas. Ten efekt jest również silniejszy, jeśli porównujemy się do ogółu innych ludzi niż do konkretnej osoby.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone