Efekt Wyniku

Efekt wyniku polega na nieracjonalny ocenianiu podjętej w przeszłości decyzji, w momencie gdy znane są już jej skutki. Dużo prościej dokonać oceny podjętej decyzji kiedy na sprawę patrzymy z perspektywy czasu i posiadamy nowe informacje.

Efekt wyniku nazywany jest również błędem historyka. Łatwiej jest bowiem oceniać decyzję o przeszłości znając jej skutki. Zdecydowanie trudniej wczuć się w sytuację w trakcie podejmowania tej decyzji. Ciężej zrozumieć emocje, które ktoś przeżywał, presję, którą odczuwał, czynniki poboczne itp.

źródła:
Baron, J. Hershey, J.C. (1988). Outcome bias in decision evaluation. Journal of Personality and Social Psychology, 54: 569 – 579.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone