Dojrzałość Emocjonalna

Stopień rozwoju emocjonalnego, który cechuje się zdolnością kontroli swoich reakcji uczuciowych, aby dopasować kształt i poziom ekspresji do warunków życia w społeczeństwie oraz aby móc je odwlekać czasowo. Chodzi także o stabilizowanie swoich emocji i ich niezależność. Dojrzałość uczuciowa buduje się wraz z rozwojem człowieka i jego doświadczeniami w życiu. Jest to zatem zrozumiałe, że dzieci i młodzież mogą przejawiać niedojrzałość emocjonalną i że w okresie adolescencji i wcześniej dorosłości poziom dojrzałości emocjonalnej jest zróżnicowany u ludzi. Dojrzałość emocjonalna jest zależna od poziomu dojrzałości psychicznej.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone