Depresja sezonowa

Depresja sezonowa (w skrócie SAD, ang. seasonal affective disorder, nazywana także depresją zimową lub sezonowym zaburzeniem afektywnym) została po raz pierwszy przedstawiona w klasyfikacji DSM-IV, natomiast w DSM-5 ukazuje się jako większe zaburzenie depresyjne z przebiegiem sezonowym. Zwykle jednak depresja sezonowa zaczyna się podczas jesieni lub zimy, a kończy na wiosnę. Depresja sezonowa jest bardzo podobna do samej depresji. Jej objawy to:

  • Obniżony nastrój
  • Spadek energii
  • Zwykle większy apetyt i chęć na węglowodany
  • Pesymizm, smutne samopoczucie
  • Obniżony poczucie własnej wartości
  • Stany lękowe
  • Często wzmożone zapotrzebowanie na sen

Depresja sezonowa jest prawdopodobnie spowodowana zaburzeniem równowagi biochemicznej, związanej z odpowiednią ilością światła słonecznego. Potwierdza to fakt, że w przypadku tego zaburzenia skuteczna jest terapia światłem. Również proponuje się psychoterapię i terapię lekami przeciwdepresyjnymi tak jak w klasycznej depresji.

źródła:
Święcicki, Ł. (2007). Depresja zimowa-epidemiologia, etiopatogeneza, objawy i metody leczenia. Psychiatria w Praktyce Ogólnolekarskiej, 1(7), 15-21.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone