Depersonalizacja

Stan, w którym występuje poczucie utraty własnej tożsamości. Osoba czuje obcość w stosunku do samego siebie, występuje uczucie zniekształcenia własnego ciała. Własne działania wydają się niezależne od woli, automatyczne, a przeżycia i uczucia obce.

Depersonalizacja łączy się często z realizacją, używając określenie depersonalizacja-derealizacja, oznaczającego stan, w którym otoczenie, zwłaszcza najbliższe, wydaje się nierealne.

Przeżycia typu derealizacyjnego należy odróżnić od przeżyć depresyjnych, w których występuje: poczucie niewydolności, a każde działanie sprawia trudność, otoczenie sprawia wrażenie odległego i niezrozumiałego.

Przeżycia derealizacyjne mogą towarzyszyć depresji i występować w zaburzeniach lękowych.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone