Czynniki Niższego Rzędu

W pięcioczynnikowym modelu osobowości Costy i McCrae’a, sześć czynników lub komponentów, stanowiących podsystem pięciu obszarów PMO. Do ich pomiaru służy kwestionariusz NEO-PI-R: każdemu z czynników przypisane jest osiem zdań testu.

Do czynników niższego rzędu należą: towarzyskość, poziom aktywności, asertywność, poszukiwanie pobudzenia, pozytywne emocje i ciepło (dla ekstrawersji), prostolinijność, zaufanie, altruizm, skromność, wrażliwość i posłuszeństwo (dla ugodowości), zdyscyplinowanie, obowiązkowość, kompetencja, zorganizowanie, rozwaga, dążenie do osiągnięć (dla sumienności), lęk, koncentracja na sobie, depresja, niestabilność, impulsywność i wrogość (dla neurotyzmu) i wyobraźnia, poczucie piękna, uczuciowość oraz pomysłowość (dla otwartości na nowe doświadczenia).

źródła:
Pervin, L. A., Majczyna, B., & Cervone, D. (2011). Osobowość: teoria i badania. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone