Bunt młodzieńczy

Częsty w okresie nastoletnim sprzeciw dorastającego człowieka wobec psychologicznych, społecznych i fizycznych sytuacji, albo też stanów, które według niego są spostrzegane jako zagrażające, ubezwłasnowolniające, czy po prostu nie zgadzające się z jego poglądami. Sednem buntu jest pragnienie obalenia napotykanych reguł, norm i oczekiwań oraz stworzenia na ich miejsce lepszych, własnych, odpowiadającym idealistycznym przekonaniom. Bunt młodzieńczy może być wewnętrzny, wtedy taka osoba tłumi swoje doświadczenia i odreagowuje je w inny sposób, lub zewnętrzny, który charakteryzuje się raczej łamaniem zasad, lekceważeniem praw, czy manifestowaniu wyraźnie sowich poglądów za pomocą przejmowania konkretnych ideologii bardzo różniących się od powszechnie obowiązujących (np. uczestniczenie w subkulturach). Należy zaznaczyć, że bunt młodzieńczy dotyczy niemal każdego nastolatka i wiąże się z kształtowaniem przez niego własnej i autonomicznej tożsamości.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone