Atrybucje

Twórcą teorii atrybucji jest Fritz Heider. W 1958 roku jako pierwszy opisał mechanizm wyjaśniania przyczyn ludzkich zachowań. W swojej pracy starał się wyjaśnić, co stoi za tym, jak tłumaczymy własne zachowania i sposób postępowania innych.

Atrybucje nazywane są naiwnymi teoriami przyczynowości. Polegają na próbach budowania własnych teorii dotyczących zachowań ludzi na podstawie obserwacji osób z otoczenia oraz na używaniu ich do wyjaśniania zjawisk społecznych. Atrybucje zatem pokazują nam, w jaki sposób postrzegamy i tłumaczymy sobie zachowania swoje oraz innych ludzi.

Wyróżniamy zwykle dwa rodzaje atrybucji: wewnętrzną i zewnętrzna.

  • wewnętrzna (dyspozycyjna) zakłada, że przyczyną zachowania człowieka były jego cechy wewnętrzne.
  • zewnętrzna (sytuacyjna) zakłada, że przyczyną zachowania człowieka są czynniki zewnętrzne, które działają względem danej osoby.

źródła:
Zieliński, K. (2021). Psychoefekty. Gliwice: Sensus.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone