Afazja Wernickiego

Nazywana także afazją czuciową, jest zaburzeniem mowy cechującym się utrudnionym przypominaniem sobie nazw przedmiotów i upośledzeniem rozumienia mowy. Afazja Wernickiego, nazywana czasem afazją płynną, została odkryta przez Carla Wernicke w 1874 roku. Zauważył on, że uszkodzenie pewnego fragmentu lewego płata skroniowego skutkuje zaburzeniami językowymi różnymi od tych opisywanych przez Paula Brokę (który wcześniej opisał inną formę afazji – Afazję Broki).

Współcześnie wskazuje się raczej na zespoły objawów charakterystyczne dla obu typów afazji niż na ich powiązanie z konkretnymi obszarami mózgu. Afazja Wernickiego objawia się zachowaną artykułowaną i płynną mową u pacjentów (w przeciwieństwie do afazji Broka), anomią, czyli problemami z przypominaniem sobie nazw przedmiotów i znacznym pogorszeniem rozumienia mowy – wynika to z problemów pacjentów z afazją Wernickiego z rozumieniem czasowników i rzeczowników.

źródła:
Kalat, James W. (2006). Biologiczne podstawy psychologii. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone