Przysadka mózgowa

Przysadka mózgowa (łac. hypophysis) to mały gruczoł hormonalny znajdujący się u podstawy mózgu, w jamie czaszki, w tzw. siodle tureckim. Jest częścią układu endokrynnego i pełni kluczową rolę w regulacji wielu procesów fizjologicznych w organizmie. Przysadka jest odpowiedzialna za wydzielanie hormonów, które kontrolują funkcjonowanie innych gruczołów hormonalnych, takich jak tarczyca, nadnercza, jajniki czy jądra. Hormony przysadki wpływają na wzrost, metabolizm, funkcje rozrodcze, regulację ciśnienia krwi i inne procesy. Przysadka dzieli się na dwie części: przednią (przednia przysadka mózgowa) i tylną (tylna przysadka mózgowa), które wydzielają różne grupy hormonów.

Źródła: Prokop, A. (2020). Zaburzenia funkcjonowania przysadki. Kraków.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone