Proces poznawczy

Proces poznawczy to seria mentalnych działań i mechanizmów, dzięki którym jednostki przetwarzają informacje pochodzące z otoczenia oraz z wewnętrznych zasobów pamięci. Obejmuje on różnorodne funkcje, takie jak percepcja, uwaga, pamięć, myślenie, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji oraz język. Procesy poznawcze pozwalają nam zrozumieć, interpretować i reagować na bodźce zewnętrzne oraz wewnętrzne, a także tworzyć, przechowywać i wykorzystywać wiedzę. Są one kluczowe dla codziennego funkcjonowania, umożliwiając adaptację do zmieniającego się środowiska oraz rozwijanie zdolności intelektualnych.

Źródła: Nęcka, E., i in. (2020). Psychologia poznawcza. Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone