Pragnienia

Pragnienia można zdefiniować jako silne uczucia pożądania lub głębokie aspiracje skierowane na osiągnięcie lub posiadanie czegoś. W kontekście psychologicznym, pragnienia są często postrzegane jako wewnętrzne motywatory działania, kierujące zachowaniem ludzi w stronę określonych celów, stanów lub przedmiotów. Pragnienia mogą mieć różne źródła, w tym emocjonalne, fizyczne, społeczne czy kulturowe, i mogą dotyczyć szerokiej gamy aspektów życia, od podstawowych potrzeb, takich jak głód czy pragnienie, po bardziej złożone i abstrakcyjne cele, takie jak poszukiwanie miłości, sukcesu zawodowego czy samorealizacji.

Źródła: Wojciszke, B. (2009). Psychologia miłości. Wydawnictwo GWP.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone