Poczucie przynależności

Poczucie przynależności to subiektywne odczucie jednostki, polegające na przekonaniu, że jest integralną częścią określonej grupy, społeczności lub środowiska. To stan, w którym człowiek czuje się akceptowany, zrozumiany, wspierany i wartościowy w kontekście swojej przynależności do danej grupy.

Poczucie przynależności jest kluczowym elementem zdrowia psychicznego i społecznego, wpływając na dobrostan, satysfakcję życiową i motywację jednostki do działania. Wspiera ono poczucie własnej wartości, redukuje stres i zwiększa poczucie bezpieczeństwa w interakcjach społecznych.

Źródła: Dernowska, U. (2021). Misja szkoły jako element społeczno-ekologicznego modelu rozwijania poczucia przynależności szkolnej uczniów. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone